AIEC Australian International Education Centre Budapest Europe
AIEC Budapest news about international education, study, student, travel and SEO marketing news for Australia, Europe and Turkey.

Avustralya’da Hayat Göçmenlik Eğitim

Avustralya’da Hayat Göçmenlik Eğitim

Resmi Avustralya’da Hayat Kitap. Bu kitap, sürekli veya geçici olarak Avustralya’da yaşamak amacıyla vize başvurusunda bulunan kimseler için hazırlanmıştır. Kitap Avustralya hakkında genel bilginin yanı sıra tarihi, yaşam biçimi ve paylaştığımız değer ölçüleri hakkında bilgiler içermektedir.Vize başvurusunda bulunan çoğu kimselerin, vize başvurusu işleminin bir parçası olarak, Avustralya değerlerine saygı duyacaklarına ve Avustralya kanunlarına uyacaklarına dair söz vermeleri gerekmektedir.Avustralya değerleri arasında her ferdin eşit değerde olduğuna, itibarına ve özgürlüğüne saygı, ifade özgürlüğü, dini hoşgörü ve laik hükümet sistemi, bir grup veya kuruluşa katılma özgürlüğü, parlamenter demokrasi ve hukukun üstünlüğüne saygı, kanun önünde eşitlik, kadın-erkek eşitliği, fırsat eşitliği ve barışçıl olma gibi değerler mevcuttur. Bu değerler arasında ayrıca, adil fırsat, karşılıklı saygı, hoşgörü, yardıma muhtaç olanlara karşı merhametli olma ve kamu yararını koruma gibi siyasi ve sosyal eşitlikçilik değerlerini kucaklayan bir ruh mevcuttur.İngilizce dilinin resmi dil olmasını ve bunun Avustralya toplumunu birbirine bağlayan önemli bir bağ olduğunu anlamak da önemlidir. Göçmenlere hizmet verenler ve Avustralya’ya akraba veya arkadaşları yeni gelen kimseler başta olmak üzere, bir süreden beri Avustralya’da yaşayan kimseler de kitabı faydalı bulabilirler.

Avustralya Hükümeti, buraya yeni yerleşen kimselerin yeni ülkeleri ve buranın kültürel mirası, dili, gelenekleri, değerleri ve yaşam biçimi hakkında mümkün olduğu kadar bilgi edinmelerini; bu kimselerin zamanı geldiğinde Avustralya vatandaşlığına başvurmalarını ve en kısa zamanda Avustralya toplumu ile bütünleşmelerini teşvik etmektedir.

Eğer buraya yeni geldiyseniz, size Avustralya’ya hoşgeldiniz diyoruz. Burada istikrarlı, refah içinde olan ve demokratik bir ülkede yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca, kültürel bakımdan çeşitlilik göstermekle birlikte, değişik kökenlerden gelen ve ortak değer ve
sorumluluklar etrafında birleşen birbirine tutkun bir toplumsal yapının içine girmektesiniz.

Daha fazla bilgi

Belirli konular hakkında ayrıntılı bilgi için ilgili internet sitelerine veya kitapta belirtilen diğer kaynaklara bakınız. Avustralya’da yaşama ve çalışma konusunda rehberlik için Göç ve Vatandaşlık İşleri Bakanlığı’nın (Department of Immigration and Citizenship (DIAC)) internet sitesinde (www.immi.gov.au) bulunan (Avustralya’da Yaşam (Living in Australia) kısmına bakınız.

Avustralya’ya yerleşme konusunda daha ayrıntılı bilgi için, yine DIAC internet sitesinde mevcut olan Avustralya’da Yeni Bir Yaşama Başlamak (Beginning a Life in Australia) adlı kitapçık serilerine bakınız. Bu kitapçıklar hem İngilizce, hem de diğer birçok dilde mevcuttur ve Avustralya’nın her eyalet ve bölgesi için ayrı bir kitapçık vardır. Faydalı bölgesel bilgi ve irtibat ayrıntıları için yaşamak istediğiniz eyalet veya bölge hakkındaki kitapçığa bakınız.

Eğer vizenizi yurt dışından yapılan İnsani Program kapsamında almışsanız, Avustralya’ya gelmeden önce Avustralya Kültürüne İntibak Programı’na (Australian Cultural Orientation Programme (AUSCO)) katılmanızı öneriyoruz. Avustralya’ya yolculuk ve yerleşme hakkında bilgi içeren bu program Asya, Afrika ve Orta Doğu’da çeşitli yerlerde sunulmaktadır.

Bu kitap, Göç ve Vatandaşlık İşleri Bakanlığı’ndan veya bakanlığa ait internet sitesinden elde edilebilir.

AIEC QUEST Australian International Education Centre.

2 Responses to “Avustralya’da Hayat Göçmenlik Eğitim”

  1. selam ben su anda scotlanda yasiyorum ve ingiliz vatandasiyim esim ve iki cocugum var biz de avusturulyaya gitmek istiyoruz yerlesip orda hayat kurmak istiyoruz orda nasil bir imkanimiz olur ve cocuk parasi alabiliyormuyuz aciklarsaniz ve yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkurler/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: