AIEC Australian International Education Centre Budapest Europe
AIEC Budapest news about international education, study, student, travel and SEO marketing news for Australia, Europe and Turkey.

CNN Eğitim Avustralya’da Üniversite, TAFE, Dil Kurs,Üniversite Hazırlık

CNN Eğitim Avustralya’da Üniversite, TAFE, Dil Kurs


Cazip, kışkırtıcı, maceralı ülke Avustralya. Vahşi doğa ile iç içe, okyanusun serinliğinde bir yaşam. Ana dili İngilizce olan bu ülkede öğrenci olmak, unutulmaz yıllar demek…Üstelik Dünya sıralamalarına ilk 50’ye giren üniversiteleri, uluslar arası düzeyde tanınan diplomaları, ekonomik olarak uygun eğitim ve yaşam masrafları, suçun en düşük düzeyde olduğu güvenli ortamı ve öğrencilere eğitim gördükleri süre içerisinde verdiği çalışma izni sayesinde de Avustralya yüksek öğrenim için mutlaka değerlendirilmesi gereken bir ülke…Hazırlık Yılı (Foundation)Hazırlık yılı eğitiminde temel amaç, Avustralya eğitim sistemi dışından gelen bir öğrenciye üniversite eğitimini başarılı bir şekilde tamamlaması için gerekli alt yapı derslerinin verilmesidir. Hazırlık yılı eğitimi, sosyal ve fen bilimleri gibi farklı alanlarda olabilir. Bir akademik yıl devam eden bu programda, öğrenci hem akademik açıdan, hem de İngilizce yeterliliği açısından Avustralya üniversitelerinde okuyabilecek duruma gelir. Foundation programındaki not ortalaması öğrencinin hangi üniversite de hangi programa gidebileceği ile alakalı belirleyici rol oynamaktadır.Lisans EğitimiAvustralya’da lisans programları 3-5 yıl arası sürmektedir. Üniversiteler eğitim sistemi olarak İngiliz eğitim sistemine sahiptir. Üniversitelerin sunduğu diplomalar tüm dünyada kabul görmekte ve mezunlar analitik düşünebilen,profesyonel hayatlarında iyi donanıma sahip kişiler olarak ün yapmaktadırlar. Avustralya’da lisans eğitimi teorikten ziyade pratik odaklı verilmekte ve etkin bir öğretim sistemi bulunmaktadır.Üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin başvuru için özellikle de kurumların başlangıç tarihlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Mevsimler Türkiye’dekinin tam tersi olduğu için Avustralya’da eğitim yılı şubat ayında başlar. Haziran ayında eğitim yılını tamamlamış olan öğrencilere bu 6-7 aylık ara İngilizce bilgilerini tazelemek için oldukça ideal bir fırsattır.Şubat ayından aralık ayına süren eğitim yılında birçok kurs için son başvuru tarihleri ekim ayı içerisindedir.Sınavlar sömestr sonlarında, Haziran ve Kasım aylarındadır.Sömestr arasında genelde 2 ila 4 haftalık tatiller vardır.Yaz tatilleri Kasım yada Aralık’ta başlayıp, Şubat ayına kadar sürmektedir. Bazı üniversite ve meslek okulları sömestr arasında da öğrenci almaktadırlar.

Avustralya’daki her okul yada üniversite, başvuru koşulu olarak aradığı standardı kendisi açıklar. Başvuruların değerlendirilmesi aşamasında, öğrencilerin almış oldukları eğitimin içeriğini incelerler. Kabul şartları kesin ve katı şartlara dayanmamaktadır. Kurumlar, öğrencinin sosyal yaşantısına,gelecekten beklentisine ve geçmişte yaptığı sosyal ve kültürel aktiviteleri de değerlendirirler.

Yüksek Lisans Eğitimi

Lisans başvurularında üniversiteler yüksek akademik standartlarından dolayı çok daha zor öğrenci kabul ederken, master yada doktora yapmak isteyen Türk öğrencilere oldukça esnek davranmaktadırlar. Sydney, Queensland, Monash ve Melbourne üniversiteleri gibi Dünya da ilk 50’de bulunan üniversiteler hem şartlı kabul, hem de paket kabul vermektedirler. Avustralya’nın ülke prestiji Türkiye’de Amerika ve İngiltere kadar yüksek olmamasına rağmen, sıralamadaki okulların daha rahat öğrenci kabul etmesi, Avustralya’yı akademik açıdan çok cazip hale getirmektedir. Bu okulların Dünya’da ilk 50’de olmaları ise kesinlikle tesadüf değildir. Melbourne Üniversitesi profesörleri tarihleri boyunca tam 7 kez Nobel kazanmışlardır.

Üniversiteler, endüstriyel sektörle çok yakından çalışmakta ve yüksek derecede öğretmen katılımı içeren modern ve dinamik eğitim ortamlarının da yardımıyla teorik bilgiyle iş tecrübesini birleştirmek isteyen öğrencilere büyük fırsatlar sunmaktadırlar.

TAFE (Teknik ve Mesleki Eğitim)

TAFE eğitimi 3 aydan 2,5 yıla kadar süren hem teknik/meslek edindirme, hem de ileri profesyonel eğitim alabileceğiniz programlardır. TAFE kurslarını üniversite veya yüksek öğrenim programlarına göre %40 daha ucuzdur. TAFE programlarını liseler, devlete bağlı TAFE üniversiteleri, özel meslek edindirme ve eğitim kolejlerinde alabilirsiniz. Diploma programlarının tamamlanmasıyla TAFE okulların anlaşmalı veya bağlı olduğu üniversitelere direkt olarak geçebilirsiniz. Diğer üniversitelere ise dışarıdan başvurarak 2. sınıftan başlayabilirsiniz. Avustralya’daki bütün TAFE enstitüleri uluslararası çapta eğitim vermektedirler. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise TAFE eğitimlerinin YÖK tarafından denkliklerinin bulunmamasıdır. TAFE sistemi yeni bir kariyer başlangıcı yapmak isteyenler, mevcut kariyerlerinde ilerlemek veya uzmanlaşmak isteyenler, üniversite öğrenimine pratik beceriler katmak isteyenler ve sonrasında üniversite öğrenimi görmek isteyenler için uygundur.

Burs Olanakları
Yabancı öğrencilerin Avustralya üniversitelerinden burs temin edebilmeleri oldukça güçtür. Normal olarak, üniversiteler yabancı öğrencilere ilk sene burs ya da asistanlık vermeme eğilimindedirler. Öğrenciler birinci yıldan sonra akademik başarılarına ve ihtiyaçlarına göre burs alabilirler.Bununla birlikte, akademik ve İngilizce dil düzeyi bakımından en üst düzeyde başarı göstermiş olan öğrencilerin birinci senede burs almaları mümkün olabilir.
Burslar çoğunlukla kısmidir, yani genellikle toplam masrafın bir kısmını karşılar.

Eğitim Masrafları

DİL EĞİTİMİ:190 -370 AUD/HAFTALIK

ÜNİVERSİTE HAZIRLIK (FOUNDATION):13000-19000 AUD /YIL

ÜNİVERSİTE:16000-24000 AUD/YIL

YÜKSEK LİSANS:17000-24000 AUD/YIL

AIEC QUEST Avustralya Eğitim Merkezi.

 

No Responses to “CNN Eğitim Avustralya’da Üniversite, TAFE, Dil Kurs,Üniversite Hazırlık”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: