AIEC Australian International Education Centre Budapest Europe
AIEC Budapest news about international education, study, student, travel and SEO marketing news for Australia, Europe and Turkey.

Yurtdışı Eğitim Haber Macaristan

Milliyet Yurtdışı Eğitim Haber Üniversite sınavını kazanamayan gençlere Macaristan’da eğitim fırsatı…..

Türkiye’de üniversite sınavını kazanamayan gençlere Macaristan’ın önemli üniversiteleri kapılarını açıyor…. … Yıllık eğitim ücretleri 5 bin ile 15 bin dolar arasında….

Study in Beautiful Budapest

Budapest Chain Bridge and Castle Hill at Night

 …… İngilizce eğitim verilen bu üniversitelerden alınan diplomalar YÖK tarafından da onaylanıyor. 2004 yılında Avrupa Birliğine tam üye olduğundan beri, gerek uyum süreci  gerekse AB fonlarından alınan desteklerle eğitim alanında büyük ilerleme gösteren Macaristan’da bulunan  üniversiteler, Avrupa’nın en yüksek standartlı üniversiteleri arasında yer alıyor.

Türkiye’nin ilk ve tek yurtdışı yaşam, sağlık ve eğitim merkezi olan Yeni Bir Hayat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Şevki Akaydın, Macaristan üniversitelerinin özellikle tıp alanında çok önde olduğunu söylüyor.  Akaydın, Imre Kertész (2002, Nobel Edebiyat Ödülü), György Oláh  (1994, Nobel Kimya Ödülü), John Harsányi  (1994, Nobel Ekonomi Ödülü), Dennis Gábor (1971, Nobel Fizik Ödülü) ve Georg von Békésy ( 1961, Nobel Fizik Ödülü) gibi Nobel ödülü alan 14 bilim adamı, sanatçı ve edebiyatçının da Macaristan’da Üniversite eğitimi aldıklarına dikkat çekiyor.   

Macaristan’da tıp eğitimi 6 yıl, diş hekimliği ve eczacılık eğitimini 5 yıl lisans eğitimleri  ise ağırlıklı olarak 3 yıl sürüyor.  Lisans eğitim süresi bazı mühendislik bölümlerinde 3.4-4 yıl olabiliyor. Şevki Akaydın; “ Avrupa’da köklü bir üniversitede, İngilizce olarak, YÖK denkliği ile ve oldukça ekonomik maliyetlerle okumak istiyorsanız, Macaristan sizin için çok iyi bir seçenektir. Avrupa tarihinin en önemli kültür ve bilim ülkelerinden olan Macaristan, üniversite eğitimi almak için sadece Avrupa’da değil, tüm dünyada çok fazla tercih edilen lokasyonlardandır” diyor. 

Macaristan’da üniversite eğitimi almanın avantajları

Macaristan’da üniversite eğitim alabilmek için lise mezunu olmak yeterli.  Lise diploması ve transkript ile  istenilen üniversiteye kayıt yaptırılabiliyor.  Macaristan Avrupa Birliği üyesi olduğu için, üniversitelerinden alınan diplomalar YÖK tarafından onaylanıyor.

Eğitim dili İngilizce. Dolayısıyla Üniversite eğitimi boyunca İngilizce dili hem eğitim hem de sosyal hayatta aktif olarak kullanılıyor ve anadil seviyesinde İngilizce konuşabiliyor olarak mezun olunuyor.

Ülkede üniversite eğitimi almanın maliyeti, Türkiye’de ya da KKTC‘de bir özel üniversiteye gitmekten daha ekonomik. Yaşam giderleri ise Türkiye ile  aynı.

 

 

 

No Responses to “Yurtdışı Eğitim Haber Macaristan”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: