AIEC Australian International Education Centre Budapest Europe
AIEC Budapest news about international education, study, student, travel and SEO marketing news for Australia, Europe and Turkey.

Avustralya Mutfağı Aşçılık Gıda Eğitim

Berfend Ber’den:

Avustralya Mutfağı Australian Cuisine.  1990 yıllarının başına kadar ağırlıklı olarak İngiliz, İskoç, Fransız ve Alman özellikli ve hiç de renkli olmayan bir mutfağa sahipken, genç, atılımcı ve yaratıcı şeflerin kendi ülkelerinin zengin ve olağanüstü farklı ve güzel mahsullerini keşfedip, ülkenin kültür mozağini de kullanmaları suretiyle yepyeni ve beni şahsen çok olumlu etkileyen harika bir mutfak ortaya çıkmış. 

Son 15-20 yılda yaşanan bu rönesans ile birlikte gelişen bu mutfağa ‘Modern Avustralya mutfağı’ (Mod Oz) adı veriliyor. ‘Oz’, konuşma dilinde Avustralyalı (Aussie) anlamına gelen bir söz. ‘Mod’ ise modern kelimesinin kısaltılmışı. Temel özelliği, bu kıta ülkesinin çok zengin sıradışı yerel malzemelerini kullanan ve özellikle de Akdeniz ve Güney Pasifik ülkelerinin mutfak tekniklerinden yararlanarak yaratılan eklektik bir mutfak olması.

Ama yine de en fazla Japon ve Tayland mutfaklarının etkisini görüyorsunuz. Buradan sakın ola Japon ya da Thai (‘Tay’ okunur) mutfaklarının taklidi olduğu fikrine kapılmayın. Bu çok sıradışı, hiç alışılagelmemiş, farklı ve çok keyifli, çok başarılı bir mutfak. Hangi farklı malzemeler kullanılıyor derseniz, muhtemelen ilk aklınıza gelecek olan şey kanguru eti olacaktır, ama iyi kaliteli ‘Mod Oz’ restoranlarında bu malzeme pek fazla karşınıza çıkmıyor. 

Bir de, her ne kadar Sydney bu mutfağın en önemli temsilcisi ise de, sekiz bölgesel eyaletten oluşan bu ülkenin diğer eyaletlerinin de kendilerine özgü ürünleri var ve bu ürünler üzerine geliştirilmiş yemekleri buralarda yiyebiliyorsunuz. 

Modern Avustralya mutfağının en önemli keşfi, bu ülkede uzun yıllar farkına varılmamış olan inanılmaz deniz mahsulleri zenginliği. O nedenle de bu ürünler çok yaygın olarak kullanılıyor. Örneğin ‘barramundi’ balığı, ‘yahudi balığı’ (jewfish), tatlısu ıstakozu olan ‘yabbies’, yüzen ‘mavi yengeç’, değişik bir tür kabuklu olan ‘Balmain bugs’, Sydney kaya midyeleri ve ‘abalone’ istiridyeleri gibi. Aynı zamanda sütle beslenmiş kuzu eti, Avustralya’da yetiştirilen Wagyu danası gibi kırmızı etler de bu mutfakta kullanılıyor….

…Kanguru eti içeren etli turtalar Avusturalya da popüler olan atıştırmalık çeşididir. Çin mutfağından esinlenilerek oluşturulan; sebze soslu kızarmış iri mantılara ise ” dim sim ” ya da ” yum cha”  adı verilmektedir.

Yunan ve Türk mutfağından Avusturalya mutfağına geçen en popüler atıştırmalık çeşitleri arasında döner ekmek, kebap ve dürüm bulunmaktadır.

Avustralya şarapları, dünyanın en kaliteli şarapları arasında gösterilmektedir. Popüler şaraplar arasında cabernet-merlot, pinot noir, chardonnay, semillon, sauvignon blanc ve fume blanc, shiraz ve rhine riesling sayılabilir.

Bira üretimi ve tüketiminde de başı çeken ülkelerdendir Avustralya. Fosters, Castlemaine XXXX ve Victoria Bitter ise ünü dünyaya yayılmış olan Avustralya bira markalarıdır.

Ülkede üretilen siyah ve beyaz rom ve brendi çeşitleri de bir hayli popüler alkollü içeceklerdendir.

Avustralya’ya özgü alkolsüz içeceklerin başında Billy tea adı verilen ünlü yerel çay çeşidi gelmektedir. Billy tea, kamp ateşinin üzerinde sürekli kaynayan çaydanlığın içerisinde normal çayın yanı sıra bir parça okaliptüs ağacı yaprağı eklenmesiyle elde edilmektedir.


Kivi, böğürtlen, çilek, ananas, muz ve çarkıfelek meyvesinden oluşan smoothie’ler ve alkolsüz punçlar da; sıcak havalarda serinletici olduğu gibi vitamin ve mineral değeri yüksek  ferahlatıcı içeceklerdendir.’

 

Daha fazla bilgi Avustralya Mutfağı Aşçılık Gıda Şarap Trening Kursu ve Eğitim hakkında tıklama (Ingilizce)

 

No Responses to “Avustralya Mutfağı Aşçılık Gıda Eğitim”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: